Właśnie rozpoczyna sezon młodych i świeżych warzyw, które zawierają witaminy i substancje mineralne, co jest dla naszego odżywiania bardzo cenne. Najlepszy sposób to konsumpcja oczyszczonych i surowych warzyw. Ale nie zawsze są tak smaczne, ponieważ ich smak nie jest zbyt wyraźny. Nie zawsze jest odpowiednie serwować rodzinie lub gościom warzywa do chrupania i na przykład warzywa liściaste samotne nie da się podać. Dlatego doskonałym i bardzo odpowiednim zużytkowaniem warzyw są różne sałatki warzywne.
Serwowanie sałatek z warzyw
Sposób, kiedy sałatkę z warzyw serwujemy jako dodatek do głównego, zwłaszcza mięsnego pokarmu, jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony. Nic przeciwko temu, główne danie zostanie urozmaicone a jednocześnie wzbogacone o niezbędne substancje. Sałatki mogą być podawane jako przekąska, kiedy pikantny smak pobudzi podniebienie. Można je podawać także samotne. Sałatka serwowana samodzielnie tylko z kawałkiem pieczywa może służyć jako lekka przekąska lub kolacja. Z dodatkiem delikatnego mięsa, jaj lub sera może stanowić też danie główne.
Składniki potrzebne do sałatki z warzyw
Sałatkę można przygotować prawie z każdego warzywa. Wiosną będzie to głównie sałata
główkowa, rzodkiewka, kalarepa, młoda marchewka i młode ogórki. W sezonie są to kalafiory, ogórki, brokuły, pomidory, papryki i kapusty. Niezbędnym składnikiem sałatek jest cebula, czosnek oraz jako przyprawa koperek lub chrzan. Sałatki mogą być przygotowane z jednego lub więcej rodzajów warzyw, do bardzo różnorodych sałatek, do których użyjemy wszystkie warzywa, które w tej chwili możemy zastosować.
Przygotowanie sałatki z warzyw
Oczyść warzywa, pózniej drobno pokrój lub zetrzyj według potrzeb na grubo lub drobno. Zawsze należy stosować dobrej jakości noże ze stali nierdzewnej i tarki, które nie niszczą witaminy C. Z tych powodów również przyrządzamy warzywa tuż przed podaniem, by przez utlenianie nie traciły cennych składników odżywczych. Wielkie znaczenie ma sos, który jest punktem kulminacyjnym każdej sałatki, ponieważ dodaje smaku i aromatu.
Sos do sałatki warzywnej
Podczas przygotowania sosu powinniśmy przypomnieć sobie ważne zasady, które nawiązują do starych przysłów. Według nich olej można nadużywać, ocet powinniśmy oszczędzać, mądrze solić, ostrożnie dobierać oraz bardzo starannie i sumiennie wymieszać. Przestrzegając tych zasad, na pewno uda się przygotować smaczny sos. Jego podstawą jest dobry olej sałatkowy. Może być również olej słonecznikowy, ale najlepszy i najzdrowszy jest do sałatki olej z oliwek, zwłaszcza olej tłoczony na zimno. Olej zawiera kwasy tłuszczowe nienasycone, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. W związku z tym zalecany jest również we wszystkich dietach antycholesterolowych. Olej w sosie sałatkowym zapewnia niezbędną ilość tłuszczu. Dodatek tłuszczu w sosie sałatkowym nie jest bezcelowy, lecz potrzebny do zwiększenia wchłaniania karotenu - prowitaminy A. Jeżeli nie mamy do dyspozycji olej aromatyzowany, to zamiast octa używamy znacznie delikatniejszy sok z cytryny. Jeżeli nie dodaliśmy do sałatki nać pietruszki, szczypiorku lub cebuli, to możemy dodać je do sosu. Właśnie teraz wiosną możemy wykorzystywać również różne drobno posiekane liście z dzikiej przyrody - pokrzywy lub młode liście mlecza i fiołek. Do podstawowego sosu sałatkowego są potrzebne około 4 łyżki smacznego oleju sałatkowego, 1 łyżeczka soku z cytryny, szczypta soli i cukru. Potem już tylko doprawiamy według okazji i smaku. Spośród roślin można użyć czosnek, koper lub chrzan. Z przypraw używamy musztardę, keczup i ostre przyprawy, takie jak pieprz, chili w proszku lub różne mieszanki przyprawowe. Sos można złagodzić białym jogurtem, śmietaną lub majonezem. Wszystkie składniki dokładnie razem wymieszaj, aż sos będzie gładki. Jeżeli dodamy trochę wody lub śmietany, to można sos wstrząsnąć w zamkniętej szklance. Gotowym doprawionym sosem można polać przygotowane warzywa, delikatnie wymieszać i serwować.