Czosnek niedźwiedzi


Wiosna już tu a wraz z nią pierwsze zielone zioło naładowane witaminami i energią - czosnek niedźwiedzi. Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznany, ale ostatnio coraz bardziej popularna roślinka. Nic w tym dziwnego. Jest zupełnie pierwszą, która pojawia się po zimie, zawiera wiele witamin i minerałów, które są korzystne dla naszego organizmu. Rośnie dziko w przyrodzie, co czyni go dostępnym dla każdego.

 

Gdzie występuje?

 

Rośnie w wilgotnych i cienistych miejscach - najczęściej w lasach łęgowych i liściastych, gdzie tworzy duże, zwarte łany. Posiada długie, szerokie, płaskie liście bardzo podobne do liści konwalii. Jednak bezpiecznie go poznamy, ponieważ wyraźnie pachnie czosnkiem. Kwitnie na biało. Rośnie zazwyczaj w kwietniu i maju, ale w razie ciepłej pogody może pojawić się już w marcu. Najlepiej zbierać go przed pojawieniem kwiatów. Po zakwitnięciu liście zniknie i nie zostanie po nim ani śladu.

 

Co zawiera?

 

Czosnek niedźwiedzi zawiera związki siarki, dużo witaminy C, składniki mineralne, magnez, substancje obniżające poziom cukru w krwi, jod, żelazo oraz wiele innych.

 

Czym jest dla nas korzystny?

 

Ma o wiele więcej własności leczniczych niż zwykły czosnek pospolity i inne gatunki czosnków. Pozytywnie wpływa na aktywność żołądka, oczyszcza krew, niszczy pasożyty przewodu pokarmowego, obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, bardzo korzystnie wpływa na arytmię serca i działa jak naturalny antybiotyk (podczas grypy, przeziębienia). W porównaniu do tradycyjnego czosnku ma jedną dużą zaletę - po jego konsumpcji nie pozostaje nieprzyjemny zapach. Czosnek niedźwiedzi zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, działa moczopędnie, dzięki czemu oczyszcza nerki, niszczy pasożyty i bakterie jelit, zwłaszcza bardzo wytrzymałego gronkowca złocistego.

 

W jaki sposób go wykorzystujemy?

 

Działanie lecznicze czosnku niedźwiedziego jest najlepsze, jeśli będziemy spożywać świeże liście. Zwłaszcza do różnych sałatek, past, farszów mięsnych, jako posyp na ziemniaki, do pokarmów zapiekanych, zup, sosów itp. Doskonały jest również na chlebie z masłem lub można z niego zrobić pesto, które można przechowywać w lodówce bardzo długo.

 

Recept:

Dwie garści umytego czosnku należy drobno pokroić, dodać orzechy nerkowca lub piniowe orzechy i wszystko zmiksować. Stopniowo dodać około 1 dl oliwy z oliwek. Na koniec dosolić i wymieszać trochę tartego parmezanu. Umieścimy w czystej szklance i przechowujemy w lodówce. Używamy jako przyprawy do zup, sosów, mięsa - po prostu według własnych chęci.

 

W jaki sposób go przechowywać?

 

Spożywamy go najlepiej świeży (w lodówce przetrwa zapakowany w foliowym woreczku lub folii aluminiowej nawet tydzień), ale możemy przechowywać też czosnek drobno pokrojony i zamrożony. Może być również suszony (choć ten zposób nie jest zalecany ze względu na stratę wartościowych składników). Czosnek niedźwiedzi można przechowywać mielony na proszek, który następnie wykorzystujemy jako klasyczny suszony czosnek. Można go także marynować w soli.

 

Jeżeli jeszcze nieodkryłeś magię niedźwiedziego czosnku, nadszedł czas, by to naprawić. Według starożytnych German rzeczywiście dodaje niedźwiedzią moc a właśnie teraz jego sezon. Więc udaj się na wiosenny spacer do lasu i zbieraj ten wiosenny skarb.

 

 

 

dodaj do:
Veronika

2016-04-11

Fotogaleria


Other

Dodać komentarz
© 2024, Railsformers s.r.o.